пʼятниця, 11 січня 2019 р.

Розробка уроку "Ч. Діккенс. "Різдвяна пісня в прозі" із зарубіжної літератури та української мови в 6-му класі


Клас:6
Тема. Короткі відомості про Ч.Діккенса. Гуманістичний пафос повісті «Різдвяна пісня в прозі». Фантастичні елементи у творі. Особливості композиції
Мета: навчальна – ознайомити учнів з біографією Ч.Діккенса;зацікавити оповіданням письменника,навчати школярів стежити за авторською думкою у творі;
розвиваюча – розвивати логічне мислення,увагу,пам'ять,спостережливість;
виховна – виховувати у школярів найкращі зразки гуманістичних ідеалів.
Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
Методи і прийоми:індивідуальні диференційовані випереджаючі завдання;
«Мікрофон»;інсценізація «Інтерв'ю»; евристична бесіда;ігровий момент
Обладнання:портрет письменника,ілюстрації до повісті; тексти «Різдвяної пісні в прозі».

Довершені оптимісти,одним
            з яких був Діккенс,не приймають світ,
                        не захоплюючись ним – вони в нього закохані.
                             (Г.К.Честертон, англійський державний діяч,
                                        письменник)
                                      Зміст уроку
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.Налаштування класу на робочу атмосферу.
2.Підготовка приладдя до уроку.
3.Перевірка вчителем присутніх учнів на уроці.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ
Метод «Мікрофон». Продовжити речення: «Під час уроку я прагну дізнатися…»
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Вступне слово вчителя.
У Лондоні,недалеко від ділового центра міста – Сіті,на Дауті-стріт,48 знаходиться музей відомого англійського письменника  Чарльза Діккенса. Усе тут нині так само,як і за часів митця. Увагу відвідувачів завжди привертає рама з маленьким віконцем,трохи завбільшки з кватирку. Дивний експонат…
Екскурсовод пояснить вам,що саме у це віконечко дивився маленький Чарльз на світ. Де і коли це було?Розповів письменник лише у спеціальному листі,нікуди не відісланому, - адресованому майбутньому біографові.
Інсценізація «Розвовідь письменника про себе».
В класне приміщення заходять Ч.Діккенс
Я народився 7 лютого 1812 в Лендпорте поблизу Портсмута в сім’їслужбовцяфінансовогоуправлінняморськоговідомства. З 1817 по 1823 разом з родиною проживав в містіЧетем, де почав відвідувати школу. Ці роки язгодомназвунайщасливішими у моємужитті. Кінецьбезтурботномудитинствупоклалифінансовінеприємності, через якібатькобувпосаджений в борговув’язницю, а я 11-річний хлопчиназмушенийбувкількамісяціввідпрацювати на фабриці, щовиробляла ваксу. 1824-1826 — роки присвяченінавчанюя в приватнійшколі «АкадемїяВеллінгтон-Хаус». 1827 — явступив на місцемолодшого клерка в адвокатську контору. У 1828 р — влаштувавсявільним репортером в судову палату, а в 1832 р. — парламентськимкореспондентом. У 1833 р в щомісячномужурналія надрукувавсвій перший нарис ,якиймавназву «Обід на Поплар-Вок» и підписавсяпсевдонімом «Боз». 1836 — опублікувавпершірозділи роману «Посмертні записки Піквікського клубу», щомали великий успіх у читачів. У тому ж роціяодружився з дочкою юриста і журналіста Дж. Хогарта Кейт, з якоюу нас 10 чудовихдітей, алемені  так і невдалосявипробуватиподружньогощастя, бо мирозлучилися 1868 р. 1837-1841 рр. — Вийдутьь в світ моїзнаменитіромани: «ПригодиОлівераТвіста» (1839), «Життя і пригодиНіколасаНікльбі» (1839), «Лавка старожитностей» (1840) і ін. У 1842 р яздійснивподорож в США, під час якої пережив глибокерозчарування в американськійдемократії та американськомуспособіжиття. Моївраженнязнайшливідображення у романі «МартінЧезлвіт» (1844). Потімз’явився цикл «Різдвяніповісті» (1848), романи «Домбі і син» (1848), «ЖиттяДевідаКопперфілда, розказане ним самим» (1850). В 1850-ті рр. — Були написаніромани «Холоднийдім» (1853), «Важкічаси» (1854) і «КрихіткаДорріт» (1857). Деякий час япрацював редактором журналу «Домашнєчитання», в якомудрукуваввласні твори. Післяконфлікту з видавцямиязаснуваваналогічний журнал «Круглийрік». З 1858 виступав з публічнимичитаннямисвоїхтворів. Цічитаннястанутьлегендарнимявищемєвропейського культурного життя. 1860-і рр. — Працював над романами «Великісподівання» (1861), «Наш спільний друг» (1865), «ТаємницяЕдвіда Друда» (1870, незакінчений). 9 червня 1870 — помер внаслідокінсульту.

Слово вчителя.
Слава не змінила демократичних поглядів письменника. Він любив людей, був завжди самостійним у висловлюваннях. Митець,все життя вірив у те, що немає нічого сильнішого за людину, що будь-яке зло можна побороти зусиллями людської волі.
Повідомлення учнів про історію створення повісті «Різдвяна пісня в прозі».В Англії існувала традиція:перед Різдвом у пресі публікували твори з різдвяною тематикою. Діккенс теж написав збірку «Різдвяні оповідання»,що побачила світ у 1843 р. У ній відбилися погляди автора на суспільство. Сам письменник розглядав цей твір,як соціальну програму, як заклик єднання багатих і бідних. Однак його мрії були ілюзорними,надії – нездійсненними.
Одне з оповідань називається «Різдвяна пісня в прозі» і має підзаголовок
«Святвечірнє оповідання з привидами».
Перегляд буктрейлера «Сюжет твору «Різдвяна пісня в прозі».
Евристична бесіда .
                                                                          Елементи фантастики у творі.  
1.Чи можете ви назвати головного героя твору? (Скрудж,оскільки Марлі мертвий.)
2.Що відомо про Скруджа? (Стислий переказ прочитаного.)
3.Чому герой так не любить Різдво? ( Бо вважає все це дурницею.)
4.Зачитайте,як Скрудж зустрів Святвечір. ( «З'їв похмурий обід у похмурій корчмі, …проглянув усі газети,і, згаявши решту вечора над прибутково-видатковою книгою,вирушив додому спати».)
5.Хто з'являється до нього вночі?(Привид Марлі.)
6.Яка мета цього візиту? (Привид Марлі намагається застерегти  героя від помилок,які колись зробив сам,прагне змусити його зрозуміти всю хибність і потворність свого життя.)
7.Про що попередив Марлі? (Про те,що до Скруджа повинні завітати три Духи Часу.)
8.Подумайте,який прийом використовує автор, розповідаючи про  ці події.
З якою метою?( Автор використовує прийом фантастики. А ще дає змогу заінтригувати читача і тримати його у постійному напруженні і зацікавленості.)
Застосування знань з теорії літератури. Складання композиції твору.
ЕКСПОЗИЦІЯ – зображення життя Скруджа на початку твору.
ЗАВ'ЯЗКА – поява привида Марлі.
РОЗВИТОК ДІЇ – подорожі з духами.
КУЛЬМІНАЦІЯ – присутність Скруджа на власних похоронах.
РОЗВ'ЯЗКА – переродження Скруджа.
ЗАКРІПЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Гра «Ланцюжок». Діти «ланцюжком»задають питання один одному. Наступне запитання задає той учень,який дав правильну відповідь.Вчитель надає дітям орієнтований перелік запитань
1)Які труднощі довелося перебороти Ч.Діккенсу на шляху до слави?
2)Під яким псевдонімом він випустив свій перший твір?
3)З якою традицією пов’язане створення «Різдвяних оповідань»?
4)Який підзаголовок має твір «Різдвяна пісня в прозі»?
5)Який художній прийом використовує автор у цьому творі?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підготувати розповідь про подорожі Скруджа;дібрати цитати ,які ілюструють ставлення героїв до Різдва.

Немає коментарів:

Дописати коментар